img

Paylaş

img

Paylaş

img

Paylaş

Rüya Tabirleri

A’dan Z’ye Rüya Tabirleri

Rüyada Para Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Sevdiğin Erkeği Görmek

Rüyada Yılan Görmek İslami ve Dini Anlamı

Diyanet ve Dini İslami Rüya Tabirleri A'dan Z'ye Rüya Anlamı Sözlüğü

Günümüzde pek çok kişi dinen rüya tabirleri nedir? Diyanet Rüya tabirleri  yorumlarını bulmak için arama yapıyorlar. İnsanlar gördükleri rüyanın anlamına ulaşmak istiyor. Bilimsel ve dini birçok dayanağı olan A’dan Z’ye İslami rüya tabirleri sözlüğü görmüş olduğunuz rüyaların anlamını öğrenmenizi sağlar.

 

Rüyalar

Rüyanın sözlük anlamı görmek olarak açıklanır. Uykunun REM evresinde oluşan işitsel ve görsel algıya rüya adı verilir. Sigmund Freud ve Carl Jung gibi pek çok kişi rüyanın ne olduğunu ve neden oluştuğunu sorgulasa da kesin sonuçlara ulaşmayı başaramamıştır.

Rüyalar insan psikolojisini yansıtan görüntü olarak da açıklanır. Dini Rüya tabirleri psikolojik kökene göre ilişkilendirilen bu algılar aslında beynimizde var olan elektriklenme sonucu oluşmaktadır.

 

Neden Rüya Görüyoruz?

Rüyanın neden görüldüğü pek çok kişi tarafından araştırılır. Ancak rüyaların neden görüldüğüne dair farklı teoriler vardır. Bunlardan ilkini Sigmund Freud ortaya atmıştır. Bu bilim insanına göre rüyaları görmemizin nedeni isteklerimizi doyurma isteğidir. Freud’a göre günlük yaşamda oluşan istekler rüyada gerçekleştirilir.

Antti Revosuo’ya göreyse rüyalar biyolojik savunma mekanizmasıdır. Buna göre bilişsel mekanizmalar kendisini savunmak için rüyalara başvurur. Bu teoriye göre psikolojik ve biyolojik olarak tehdit edilen insanlar savunma mekanizması geliştirdiği için rüyalar görür.

 

Rüyanın İslam’da Yeri

Rüyalar yalnızca psikolojik olarak açıklanacak veriler değildir. Bu algılar İslam’da da yer alır. Kuran’ı Kerim’de sıklıkla İslami Rüya tabirleri konusundan bahsedilir. Yusuf suresinde Hz. İbrahim, Yusuf ve Mısır Hükümdar’ının gördüğü rüyalar anlatılır. Bunun yanında Hadis-i Şeriflerde rüyanın insan yaşamındaki öneminde defalarca vurgu yapılmıştır. Bir hadiste ‘‘Müminin sadık rüyası nübüvvetin kırk altıda biridir.’’ Buyrulmuştur.

Öte yandan Peygamber Efendimizin sabah namazından sonra sahabelerine ‘‘İçinizde gece rüyayla hasbihal olan var mı’’ diyerek rüya yorumları aktarılmıştır. Bütün bu detaylara bakarak İslam alimleri rüyayı insan aklının ve ruhunun oluşturduğu mana durumu olarak açıklar.

 

Rüyanın Hayatımızdaki Yeri

Rüyalar her insanın hayatında yer edinmeyi başarabilmiş önemli olgulardır. Farklı rüyalar gören kişinin gördüğü rüyaya önem vermesi gerekir. Çünkü rüyalar insanların bilinçaltını yansıtır. Bilinçaltına atılan olgu ve durumlar rüyayla dışarı atılır. Bu bağlamda rüyanın detayları günlük yaşamın sorunları hakkında bilgi verebilir.

Yeni Rüya tabirleri hakkında Alimlerin ve Diyanetin görüşlerine göre rüyalar günlük yaşamda yapılması istenen şeyleri barındırabilir. Bu bağlamda isteklerini dile getirmekten çekinen bireyler bu isteklerini rüyalarına yansıtabilir.

 

İslami Rüya Tabirleri

Rüyada görünen şeylerin yorumlanması rüya tabirleri olarak açıklanır. Görülen rüyanın yorumlanması çok eski zamanlara dayanır. Artuklular ve Mısırlılar gördüğü rüyaların tasvirlerini duvara resmetmişlerdir. Bunun yanında gördükleri rüyalara anlamlar yükleyerek detaylı açıklama yapmaya çalışmışlardır.

İslam filozofları da rüyaları yorumlamıştır. Yakub b. İshak el Kındi Uyku ve Rüya Mahiyeti adlı eserinde rüyayı ve rüyanın yorumlamasını detaylı olarak ele almıştır.

En sık görülen rüyalardan birisi araba sürerken arabanın kontrolünün kaybedilmesidir. Alimlere göre arabanın kontrolünün kaybedilmesi gelir elde edileceğine, mutlu olmaya işarettir. Bunun yanında Dinen Rüya tabirleri sözlüğüne göre, rüyada bal yemek bolluğa ve zenginliğe işaret olarak nitelendirilir.